Zalety pieluszkowania wielorazowego
Pieluszki wielorazowe — zalety
Sposobów dbania o zdrowie i rozwój dzieci jest wiele. Niektóre cieszą się szerokim zainteresowaniem, a o innych wie tylko grupa wtajemniczonych osób. Pieluszki wielorazowe, jako element dbania o dobre samopoczucie malucha i o środowisko naturalne, zdobywają coraz szersze uznanie. Jednak przyszli rodzice albo już rodzice niemowląt czasami zadają sobie pytanie: czy pieluszki wielorazowe mają zalety?
Pieluszki wielorazowe są inne niż kiedyś
Osoby ostrożnie podchodzące do tematyki wielorazówek pamiętają rozwieszaną na sznurach, szarą tetrę, która przepuszczała wilgoć, wymagała zapinania na agrafkę i którą mamy pieczołowicie gotowały i prasowały codziennie. Tymczasem współczesne wielorazowe pieluszki kompletnie różnią się od tych sprzed 30 czy 40 lat. Współczesne wielorazówki są estetyczne, łatwe w obsłudze, chłonne i często nieprzemakalne. Używa się ich tak samo wygodnie, jak pieluszek jednorazowych, a przy tym nie zaśmiecają otoczenia, są odpowiednie dla dzieci z wrażliwą skórą i łatwe w utrzymaniu w czystości.
Kolorowe pieluszki o anatomicznym kształcie
Wielorazowe pieluszki to kieszonki, pieluszki SIO, AIO oraz otulacze i wkłady. Ich wybór jest tak duży, ponieważ każde dziecko jest inne i preferencje rodziców także się różnią. Mogą oni wybrać produkty, które swoją budową upodabniają się do pieluszek jednorazowych, ale zapinane są na praktyczne napki. Popularnością cieszą się także otulacze zakładane na pupę jak majteczki. Wiele pieluch wielorazowych można zmniejszać i powiększać, dobierając optymalny rozmiar produktu do wzrostu i wagi dziecka. Pieluszki są także bajecznie kolorowe, utrzymane w stylistyce uniwersalnej, jak i dobre dla chłopców oraz dziewczynek.
Nie generujesz śmieci
Dziecko, zwłaszcza najmłodsze, zużywa 10 pieluszek na dobę, a gdy jego układ pokarmowy nieco dojrzeje, około 6 pieluszek na dobę. W przypadku używania jednorazówek oznacza to, że w trakcie roku na śmietnik wyrzucisz ponad 2100 pieluch, które będą rozkładać się przez setki lat. Pieluszki wielorazowe przeznaczone są do prania, co oznacza, że żadna z nich nie trafi na wysypisko śmieci, dopóki wyraźnie się nie zużyje, a z doświadczenia rodziców-użytkowników wielorazówek wynika, że wiele pieluch służy nawet kolejnemu dziecku. Wystarczy odpowiednio je pielęgnować…
Jak prać wielorazowe pieluszki?
O przechowywaniu i praniu wielorazowych pieluszek sporo napisaliśmy TUTAJ. Pranie pieluszek wielorazowych wcale nie jest skomplikowane i tak wymagające, jak pielęgnacja tetry w poprzednim wieku. Głównie dlatego, że do szycia wielorazówek wykorzystuje się trwałe, chłonne i odporne na zaplamienie tkaniny. Pieluszki nie wymagają prasowania, a w samej czynności prania wyręczy Nas pralka automatyczna. Nie trzeba prać ich ręcznie ani gotować.
Pieluszki wielorazowe nie szkodzą
Trudno uzyskać dokładną, potwierdzoną informację, z czego zrobione są pieluszki jednorazowe, jednak stworzenie takiego produktu wymaga użycia porowatego polietylenu pozyskiwanego z ropy naftowej i mieszanki miazgi drzewnej z poliakrylanem sodu. Miazga jest bielona chlorem. Stosowane są też substancje zapachowe oraz barwniki. Producenci jednorazówek, zasłaniając się tajemnicą handlową, nie ujawniają składu swoich produktów, tymczasem producenci wielorazówek nie mają z tym najmniejszych problemów. Jasno podają, że pieluszki wykonane są np. z poliestru, bawełny, lnu, bambusa lub wełny. O szkodliwych substancjach w jednorazówkach świadczyć mogą liczne problemy ze skórą dziecka. Częściej się ona odparza, występują zaczerwienienia czy wysypki. Wielu rodziców po przejściu na pieluszkowanie wielorazowe zauważa szybką poprawę stanu skóry swoich dzieci.
PRZECZYTAJ TEŻ: >>>
PIELUCHY WIELORAZOWE FAKTY I MITY
PIELUCHY WIELORAZOWE OKIEM FIZJOTERAPEUTY
PIELUCHY WIELORAZOWE A WYGODA DZIECKA |
PIELUCHY WIELORAZOWE A ALERGIE SKÓRNE U DZIECI
ZALETY PIELUCH TETROWYCH DLA NOWORODKA
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik Wielopieluchowania