Wełniane pieluszki - pranie i suszenie
W NappiMe kochamy wełnę! Ten naturalny surowiec znany od wieków ma właściwości, które umożliwiają nam tworzenie nieprzemakalnych otulaczy, wkładek do pieluszek oraz wkładek laktacyjnych. Produkty NappiMe z wełny są przewiewne, termoregulacyjne, antyalergiczne, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli produkt z wełny wypierzesz w pralce, w zwyczajnym proszku, a do tego w wysokiej temperaturze, straci on swoje właściwości. Pielęgnacja pieluch wełnianych nie jest jednak trudna! Krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces nasz poradnik.
Z czego produkujemy otulacze i pieluszki?
Wełna, z której szyjemy pieluchy, wkładki i otulacze pozyskiwana jest z okrywy sierściowej takich zwierząt jak owce czy lamy. Wełna zimą grzeje, latem chłodzi, zapewnia skórze dostęp do świeżego powietrza. Naturalna lanolina, która pokrywa włókna wełny, zapewnia miękkość, higienę, ogranicza rozwój bakterii, gwarantuje, że mocz z wkładów wewnątrz otulacza nie przedostanie się na zewnątrz pieluszki. Z czasem lanolina jest jednak wypłukiwana, dlatego prane od czasu do czasu otulacze raz na kilka tygodni trzeba poddać procesowi lanolinowania. Bywa też tak, że zwłaszcza nowe, kolorowe otulacze wełniane farbują, dlatego warto je poddać kuracji octowania. O procesie lanolinowania i octowania piszemy TUTAJ.
Jak często prać otulacze wełniane?
Otulacze pierze się tylko czasami, gdy bardzo się zabrudzą albo gdy wyraźnie czujemy, że przeszły przykrym zapachem. Na co dzień wystarczy je tylko wietrzyć, a już po godzinie będą nadawać się do ponownego założenia na pupę malucha. Jeśli otulacz z wełny zabrudził się tylko w jednym miejscu, można go szybko opłukać, a plamę usunąć, na przykład pod mocnym strumieniem wody. To dlatego otulaczy z wełny nie trzeba mieć wiele. Jeśli zaopatrzysz się w kilka sztuk wełniaków oraz kilkanaście wkładów chłonnych, możesz ekologicznie, tanio i łatwo pieluszkować malucha.
Środki do prania wełnianych pieluch
Zanim upierzesz wełnianą pieluszkę, kup specjalny, chociaż drogeryjny i dostępny w każdym sklepie płyn do prania wełny albo wybierz produkt delikatny, specjalistyczny. Woda użyta do prania wełniaków może mieć maksymalnie 30 stopni, dodatek płynu musi być niewielki, wystarczy odmierzyć go za pomocą łyżki stołowej. Do wywabiania plam należy używać produktów delikatnych, nie wolno natomiast sięgać po mydła i silne proszki odplamiające.
Jak prać wełniane pieluszki?
Wełniane pieluszki pierze się ręcznie, ale nie można ich trzeć i wykręcać. Wystarczy włożyć je do miski lub wiaderka i delikatnie mieszać i lekko wyciskać. Po wypraniu w roztworze z płynem, otulacze, wkłady, pieluszki z wełny należy dokładnie opłukać w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej użytej do prania. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że pieluszki wełniane się nie filcują.
Suszenie wełnianych pieluszek
Mokry otulacz należy położyć na suchym ręczniku i dobrze wycisnąć, a następnie powiesić na suszarce. Nie wolno suszyć wełniaków na grzejnikach ani wieszać ich na słońcu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik Wielopieluchowania